Menu

Targi za półmetkiem

6-8.09.2018 | Gdańsk, AMBEREXPO

Informacja prasowa (pdf)

AMBERMART INSPIRUJE

Na targach Ambermart w gdańskim AMBEREXPO od czwartku do soboty ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy prezentuje swoje nowości – głównie biżuteryjne – przygotowane z myślą o sezonie jesienno-zimowym. Choć bursztyn kojarzy się powszechnie ze słońcem i latem, jest kamieniem idealnym na każdą porę roku.

Bursztynowe kreacje
Co będziemy nosili w najbliższym czasie? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele – wszystko zależy bowiem od preferowanego stylu. Oferta wystawców jest bardzo bogata i obejmuje pełne spektrum: od ozdób hołdujących klasycznemu wzornictwu w wydaniu ekskluzywnym lub standardowym po unikatowe propozycje artystów. Sobota 8 września to ostatnia szansa, by na targach Ambermart znaleźć wiele pomysłów niezbędnych do tworzenia jesiennych stylizacji. Można też samodzielnie wykonać biżuterię – pod okiem mistrzów w złotniczym fachu, członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

Ambermart to także miejsce, gdzie można – i należy – szukać inspiracji. Crème de la crème to prace wybrane i nagrodzone w Konkursie na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem prezentowaną na targach – fachowe międzynarodowe jury za godną tego miana uznało naszyjnik „Dimitis” autorstwa Wojciecha Kalandyka z firmy Art7. Wyróżnienia w tej rywalizacji otrzymali Marcin Bogusław oraz Elżbieta i Marek Pawłowscy z firmy Biżuteria Artystyczna E&M Marek Pawłowski.

Inspirujące wystawy

Wielu inspiracji dostarczą także wystawy z bursztynem w roli głównej. W programie tegorocznej edycji znalazły się m.in. „Gdańsk Baltic Amber Biennale” – prezentująca prace 29 artystów z 15 krajów pod hasłem „Bursztynowy Szlak”, oraz „Baltic Amber DNA Brussels – Gdańsk” –podkreślająca szczególne piękno bursztynu poprzez zestawienie jego naturalnych form z geometrycznymi i minimalistycznymi formami ze srebra.

Bursztyn może jednak występować w wielu różnych formach – warto się o tym przekonać oglądając wystawy towarzyszące targom: Andrzeja Adamskiego „Bursztyn klasycznie” (Muzeum Bursztynu) oraz „ETNO-AMBER” Pauliny Binek (Atelier Pauliny Binek).

Wiele pozytywnych emocji wywołała wystawa biżuterii z komunikatem „Moim zdaniem…”, która została pomyślana jako okazja do wywołania dyskusji na tematy nurtujące twórców. Jakie są to tematy i jakie stanowisko zajęli uczestnicy? Tego można się dowiedzieć w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Motywacja do rozwoju
Seminarium, szkolenia, konferencja naukowa – Ambermart to dobre miejsce i czas na to, by poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w obszarach związanych nie tylko z bursztynem, ale także promocją własnej marki. W tym roku inspiracji do dalszego efektywnego rozwoju dostarczyły wystawcom i gościom targów: seminarium marketingowe „Najlepsi w kreowaniu marki i w sprzedaży w sieci” zorganizowane przez Oliwską Grupę Konsultingową, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bursztyn Wczoraj, Dziś i Jutro” przygotowana przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Śniadeckiego w Gdańsku i Gminę Stegna, oraz kurs podstawowej wiedzy o bursztynie i Gemmologiczne Warsztaty Badania Bursztynu zrealizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Zaproszenie do tańca
Pierwotną inspiracją do zorganizowania święta ulicy Mariackiej był bursztyn – jego piękno i różnorodność form prezentowanych w licznych galeriach na tej najbardziej klimatycznej ulicy gdańskiej starówki. Dziś święto Mariackiej obchodzone jest już po raz 9. i pełne jest inspiracji biżuterią, literaturą, sztuką, historią, muzyką, smakami i zapachami a nawet tańcem. I to właśnie taniec stał się tematem tegorocznego świętowania. Roztańczona Mariacka czeka na wszystkie pary chcące powirować na magicznym parkiecie i wziąć udział nie tylko w pokazach tańca, ale także w licznych spotkaniach autorskich, wydarzeniach muzycznych, warsztatach biżuterii i wystawach sztuki. Tradycyjnym zwieńczeniem imprezy będzie spektakularny pokaz mody – tym razem zobaczymy kreacje Magdaleny Arłukiewicz (moda) i Aleksandra Gliwińskiego (biżuteria) w pokazie o tajemniczo brzmiącym tytule „Resistance”. Organizatorzy wydarzenia – Międzynarodowe Targi Gdańskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – zapraszają do tańca w sobotę już od godziny 12.


PATRONAT HONOROWY
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska


AMBERMART 2018 | www.ambermart.pl
Data: 6-7 września, 10:00-18:00 | 8 września, 10:00-16:00
Miejsce: AMBEREXPO Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, ul. Żaglowa 11, Gdańsk
Rejestracja online dla gości branżowych oraz mediów: www.ambermart.pl
Organizacja: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | tel. 58 55 49 134